76. oddíl Krhúti – Junák – český skaut, středisko 93 Praha, z.s.
Krhúti | Propagujte i svojí stránku
POČET NÁVŠTĚV
Celkem: 126326
Včera: 53
Dnes: 56
Průměr za poslední měsíc: 63.61
Průměr za poslední týden: 58
PŘIHLÁŠENÍ
Přezdívka:
Heslo:
registrace
POSLEDNÍ NÁVŠTĚVNÍCI
sutr (před 44 dny 18:51:28)
Šutr2 (před 339 dny 20:42:50)
Pepa (před 641 dny 15:32:57)
Pepa (před 650 dny 14:54:37)
Milan (před 664 dny 22:32:00)
Pepa (před 676 dny 16:14:12)
Pepa (před 764 dny 17:42:54)
Pepa (před 795 dny 16:09:01)
Hlína (před 815 dny 09:22:58)
Čonkin (před 914 dny 16:39:57)
další...
PODÍVEJTE SE TAKÉ...
o oddíle
fotogalerie
články z akcí

Činnost

Během školního roku jezdíme s oddílem na výpravy a to pravidelně každých čtrnáct dní - s výjimkou těch obodbí, kdy jsou nějaké prázdniny. Výpravy jsou povinné pro všechny členy oddílu - jsou součástí výpočtu docházky, která je základním předpokladem pro členství v oddíle.

Některé výpravy jsou jednodenní, většina ale trvá celý víkend - vyjížídme v pátek večer a vracíme se v neděli odpoledne. Přes léto spíme pod stanem, v zimě v tee-pee nebo jsme ubytovaní ve škole či v klubovně nějakého oddílu.

Za tu dobu, co oddíl existuje se vyvinula již řada tradičních výprav, které pořádáme každý rok. Jejich výčet uvádíme níže.

Voda

Každoročně dvakrát - vždy na jaře a na podzim - splouváme některou z českých řek. Tradičně to bývají Vltava, Otava, Lužnice a Ohře.

(foto)

Putovní výprava

Tradičně pojatá poznávací výprava, jejímž cílem je nějaká zajímavá oblast naší vlasti. Vyrážíme v pátek večer. Obvykle má každá družina svou trasu se společným cílem, kde se v sobotu večer nebo v neděli dopoledne všechny družiny sejdou. Putovní výpravy jsou dvě - jarní a podzimní, někdy se ale uskuteční jenom jedna z nich.

(foto)

Kolovka

Tato akce byla po několika letech obnovena. Dříve jsme ji pořádali dvakrát do roka. Vyjížděli jsme od klubovny a tam jsme se zase vraceli. Kvůli zhoršující se dopravní situaci v okolí Prahy jsme ale tuto akci museli zrušit. Obnovili jsme ji teprve nedávno - jen jsme trochu změnili organizaci. Vyjíždíme sice opět od klubovny, ale objednaným autobusem, kterým se necháme vyvézt někam za Prahu, kde už je doprava klidná a tam můžeme bezpečně celý den (nebo i víkend) jezdit.

(foto)

Hra po Praze

Jedná se o velkou celodenní hru v ulicích města. Někdy jde o družinový boj na Malé Straně, jindy se jedná o poznávací a pátrací akci po celém městě. Předlohou hry bývá dobdrodružná zápletka.

(foto)

Zimní sněm

Koná se poslední víkend před Vánoci. Spíme v tee-pee, ve kterém udržujeme oheň. Tradičními hrami bývá Závod o Střibuch rzivý a Modrá noha (pokud nevíš, co to je, zuj se a postav se v tuto roční dobu do potoka, ono Ti to třeba časem dojde). Vyvrcholením výpravy je samotný oddílový sněm, který se koná v sobotu večer. Vyhodnotíme na něm oddílovou činnost za uplynulé období.

(foto)

Dobývání Krhútské hory

Každoroční akce, kdy účastníci běží závod, jehož cíl je na vrcholu vybraného kopce. Vítěz závodu má pak právo vrchol pojmenovat dle libosti, coby novou Krhútskou horu.

(foto)

Dobývání hradu

Několikahodinová bitva s dřevěnými meči a štíty v prostorách některé zříceniny hradu (obvykle Zvířetice nebo Zlenice).

(foto)

Pochod drsných mužů

Dvoudenní akce, jejímž cílem je ujít za sobotu co nejvíc kilometrů. Pochod podstupuje celý oddíl, ale postupně ti mladší nebo ti tělesně i duševně slabší odpadávají a vracejí se do ubytovny. Ti nejdrsnější vyrážejí v sobotu časně z rána (někdy i okolo čtvrté hodiny) a vracejí se až po půlnoci. Nejdelší pochod zatím měřil 79 km, ale dva naši největší borci (Hanuš a Sirka) dokázali ujít rovnou stovku.

(foto)

Tajemství traperovy pánve

Soutěž trojic, dvojic i jednotlivců ve vaření v primitivních podmínkách. Obvykle zveme i další oddíly a soutěží se v kategoriích podle věku.

(foto)

Dřevárny

V rámci oddílové činnosti se příležitostně zúčastňujeme tzv. dřeváren, což jsou v současnosti velmi populární bitvy dřevěnými napodobeninami zbraní. Jednu z těchto bitev, Stín smrti, dokonce sami každoročně pořádáme.