76. oddíl Krhúti – Junák – český skaut, středisko 93 Praha, z.s.
Krhúti | Propagujte i svojí stránku
POČET NÁVŠTĚV
Celkem: 126330
Včera: 53
Dnes: 60
Průměr za poslední měsíc: 63.75
Průměr za poslední týden: 58.57
PŘIHLÁŠENÍ
Přezdívka:
Heslo:
registrace
POSLEDNÍ NÁVŠTĚVNÍCI
sutr (před 44 dny 18:51:28)
Šutr2 (před 339 dny 20:42:50)
Pepa (před 641 dny 15:32:57)
Pepa (před 650 dny 14:54:37)
Milan (před 664 dny 22:32:00)
Pepa (před 676 dny 16:14:12)
Pepa (před 764 dny 17:42:54)
Pepa (před 795 dny 16:09:01)
Hlína (před 815 dny 09:22:58)
Čonkin (před 914 dny 16:39:57)
další...
PODÍVEJTE SE TAKÉ...
o oddíle
činnost

1991

Zde si můžete přečíst podrobnou oddílovou historii, tak jak ji pro oddílový časopis Chlístor postupně zaznamenal Milan.

Materiály postupně zpracováváme v chronologickém pořadí, proto zde nejsou zatím zveřejněny všechny roky. Věříme, že budete v tomto ohledu trpěliví.

O Velikonocích 1991 zakládáme novou oddílovou tradici - expedice. Na první expedici vyrážíme na Kokořínsko ve složení Sklíčko, John, Tříska, Orangutan, Honzina, Milan a jako host taky Kopyto. Tříska hned zabodoval. Koupil si lístek na vlak, zaplatil, ale lístek nechal ležet v pokladně. Uvědomil si to až ve vlaku. Naštěstí mu to paní průvodčí prominula.

31. 5. - 2. 6. 1991 jsme uspořádali náš první Sraz oddílů - Skotsko - na Lipnici. Předepsaným oděvem pro všechny zúčastněné byla skotská sukně, případně další skotské doplňky. Ve svém oděvu vévodil Dalík, ale ostatní nezaostávali. Někteří dokonce jeli v sukni už z Prahy.

Na táboře Good Haven v červenci 1991 Máček jako první člen oddílu splnil Tři orlí pera. Při této celoroční hře také vznikly šípy. Původně to byly zkoušky pro jednotlivce doprovázející hru, ale po táboře jsme se dohodli, že si tyto zkoušky ponecháme napořád. Hned v září vyšla první verze Knihy šípů.

Po táboře vyráží skupina starších na první letní expedici na východní Slovensko. Jedeme vlakem do Stakčína a odmatud putujeme k hranicím Slovenska a Ukrajiny na Kremenec. Je to tu dost divoké, taky dřevěné řeckokatolické kostelíky a dvojjazyčné nápisy - azbuka - Rizni tovary a podobně. Z Kremence jdeme po hranicích s Polskem, nakonec jsme dorazili do Snini, děláme ještě výpravu bez věcí na Vyhorlat a definitivně končíme prohlídkou Košic. Expedice se účastnili: Sklíčko, Všetečka, Zajíc, Koumák, Čiperka, Zajícův brácha Mirek, Honzina a Milan.

Na začátku oddílového roku 1991/92 přichází malá reorganizace. Máme tři družiny: Lišáky, Sviště a Jestřábi, přičemž Jestřábi jsou družinou starších, rádcem je Máček. Pokřik Jestřábů zní: "Ať je léto nebo zima, Jestřábi jsou vždycky prima!" a Svišťů: "Svišti piští na cvičišti, těším se na schůzku příští!"

20. - 22. 9. 1991 jedeme poprvé s oddílem na vodu - Lužnici ze Suchdola do Veselí. Taktéž poprvé (27. - 29. 9.) jedeme na Sraz pořádaný Orlíky do Kokřínského dolu. Srazová hra na téma Pán prstenů byla hrozně složitá, orientace pomocí pingpongových míčků s magnety dávala Máčkovi, Všetečkovi a Sklíčkovi jako řídícím osobám dost zabrat.

"K potoku, který protéká údolím, vyšlete nejodvážnějšího z vás, ať se pokusí získat druhý elfí prsten", pravil text, který jsme nalezli, probuzeni podezřelou ránou, na jednom ze stanů. A tak se Máček hned po ránu pěkně vykoupal. Docela se z něj kouřilo, inu podzimní rána bývají chladná. Pro první elfí prsten běžel Všetečka, signalizoval ze srázu nad tábořištěm cosi morseovkou, ale moc moudrý z toho nikdo nebyl. Nakonec jsme to všechno nějak dodělali, první jsme sice nebyli, ale vybojovali jsme jako trofej hlavu Pána temnot, jemuž se stal později důstojným protějškem Zdeněk Nejedlý.

První dvoudenní Kolovka - další poprvé v tomto oddílovém roce. Spíme ve Lhotce u Mělníka. Jede s námi taky Márty a Karolína od Stopařů. Večerní hra měla to plus, že se Máček zase koupal.

Výročí oddílu oslavujeme v lesoparku vypouštěním balónu na horký vzduch. Balon uletěl ve slušné výšce skoro kilometr a uvízl na topolu u Botiče. Tento rekord se doposud nepodařilo překonat.

Dvoudenní výprava dovnitř - Rakovník a Chicovanegovo slunce - celodenní hra založená na získávání částí šifrované zprávy - pověsti o indiánu Chicovanegovi. Některé části byly zakopané v terénu ve sklenicích (třeba popsaná zrnka hrachu), další kusy se získávaly různými způsoby (rozhovor s mluvícím hadem a podobně). "Chicovaneg byl chytrý dz g dz g", vyluštil pověst Johnův tým a získal tak čtvrté místo. První byl Máček, Zajíc a Šiška. Spaní v podkroví na molitanech nemělo chybu. V neděli ráno (17. 11.) nás překvapil první letošní sníh.

Kromě oddílové hry po Praze (tentokrát Vyzvědači) se Soptík, Bill a Vodník zúčastnili 9. ročníku soutěže Prahou plnou strašidel, pořádané oddílem Vlčata. Bylo tam hrozně moc lidí, alespoň 60 hlídek. První rozhodně nebyli, ale myslím, že se jim to celkem líbilo.

Zimní sněm je opět na Staré Huti. Večer předčítám mezi písničkami Eskymo Welzela - úryvky typu "uhodil jsem omrzlou rukou o stůl a prsty létaly na všechny strany" vzbudily všeobecný ohlas. Máme štěstí, je sníh! Můžeme tedy vychutnat zimní táboření se vším všudy. Při zpáteční cestě ve vlaku se okamžitě sápeme k oknům, otevíráme je naplno a svlékáme se do košil. Vedro je nesnesitelné.