Vybavení

Schůzka

 • Papír + tužka
 • Uzlovačka
 • Deník se zápisem z poslední výpravy
 • Nováčkovská zkouška / Kniha šípů
 • Šátek

Toto jsou povinné věci, které by měl nosit každý člen velkého oddílu. Další věci (pití atp.) jsou již dle vlastního zájmu. Dále pak by měl každý člen dodržovat pokyny rádce. Tudíž když rádce oznámí, že se příští týden bude hrát hra s baterkami, je záhodno, aby KAŽDÝ člen měl onu baterku s sebou.

 

Jednodenní výprava

 • Pití (min. 1,5 l)
 • Dostatek jídla (oběd + svačiny)
 • Pláštěnka
 • Věci podle typu výpravy*

* Rozumí se konkrétní věci, které by na jiné výpravě nedávaly smysl. Florbalka a boty do tělocvičny na Krhnaj, meč na dřevárnu atd.

 

Vícedenní výprava

Na vícedenních výpravách obvykle vyrážíme do přírody, podle toho volíme i oblečení a vybavení v nenápadných, přírodních barvách jako je tmavě hnědá, tmavě zelená, šedá nebo černá, žádné pestrobarevné a výrazné barvy. Nevadí ani maskáč.

 • Co s sebou

  Oblečení dle počasí a ročního období, viz výše.

  1. Dobrý batoh – objem okolo 40 – 60l, do kterého si kluci zvládnou zabalit všechny své věci, aby nic nenesli v ruce (velká zátěž pro kluky, špatně se s tím chodí a je velká pravděpodobnost, že tu věc někde zapomenou)
  2. Tarp, celtu
  3. Igelit pod sebe – nejlépe 2×3 metry zakrývací plachta z OBI, je to super podlážka do Tarpu
  4. Dobré boty – rozšlápnuté, pevné a nepromokavé kotníkové pohorky
  5. Karimatka
  6. Spacák – úměrný velikosti dítěte, jinak mu bude zima
  7. Spací oblečení
  8. Náhradní tričko, trenýrky, ponožky
  9. Dostatek pití a jídla
  10. Svítící baterku – vybírejte cokoliv s LED diodami, pokud chcete vážně dobrou, pak cokoliv s diodami CREE
  11. Povinné věci – šátek, KPZ, baterka, reflexní pásek, papír + tužka, kartáček na zuby, uzlovačka, kraťasy (od května do září), oddílové tričko
  12. Ešus + lžíci
  13. Pláštěnka – dlouhá, ze silného materiálu, nejlépe pončo, které zakryje svého nositele i s batohem až pod kolena

 

 • Co NE s sebou

  1. Stan – je zbytečně těžký a velký, kluci mají problém ho unést a zabalit, proto máme oddílové plachty Tarpy, které klukům půjčujeme
  2. Náhradní boty – v žádném případě. Zabírají hodně místa v batohu, batoh je s nimi zbytečně těžký, kluci je na výpravě nevyužijí
  3. Příliš mnoho oblečení – kluci ho neunosí a zbytečně složitě se jim balí

 

Do všech těchto věcí (zejména: batoh, boty, spacák atd.) doporučujeme lehce zainvestovat. Pro kluky je to dobré v tom, že baterka nepřestane svítit uprostřed stavby Tarpu, nebudou mít promáčené boty po deseti krocích po mokré louce a v noci jim nebude zima. Co se týče batohu, výběr by měl být opravdu pečlivý. Doporučujeme vybírat spíše z osvědčených značek jako například: Gemma, Husky, Pinguin, Osprey, Loap, Coleman, Cross Road, Corazon atp.. V každé prodejně sportovního a outdoorového vybavení vám rádi poradí s výběrem. Tato kritéria platí i pro věci typu baterky nebo třeba spacáku atd.. Buďte prosím při výběru vybavení pro budoucí velké skauty a milovníky přírody obezřetní a volte s výhledem do budoucna.

 

…aneb pro snazší balení 🙂