518 Družinové výpravy

Tentokrát vyrazila každá družina za svým cílem. Program vymysleli rádci a roveři. Lišáci zvolili klasickou putovní výpravu do nedávno otevřené  části Brd mezi  Hořovicemi a Příbramí. Přešli přes  Tok, navštívili zříceninu Valdek u Jinců.

Káňata hrají velkou celodenní hru inspirovanou foglarovkou   Dobrodružství  v Zemi nikoho. Spí ve Vraném nad Vltavou ve skautské klubovně, kde si přes den zavřou věci a vyrazí nalehko propátrávat Zemi nikoho. Země nikoho je symbolizovaná různými městy ve středočeském regionu.  Přepravují se vlaky na regionální celodenní jízdenku, města jsou blízko sebe, takže přejezdy vlaky  trvají  maximálně půl  hodiny, King-kong ve  vlaku vždy čte další kapitolu z knihy. Pátrání začíná ráno návratem do Prahy na Václavské náměstí. Tady dostává družina první obálku – z ní se dozví, kdy odjíždí další vlak, ale neví, kam má jet. K dispozici má jen slepou mapu jakéhosi  města  a později nápovědu:  „stojíš v pěkné rovině“. Dotazy u lidí se nakonec podařilo objevit, že se jedná o Kolín. Krátká zjišťovačka v Kolíně dodala číslo dalšího vlaku, tentokrát do Nymburka. Výběh k nymburskému kostelu, pravěké mohyle, hradbám a vodárenské  věži  a  jede se do Lysé nad Labem do zámeckého parku. Další obálka velí  – zpět do Prahy. Na Florenci napodobují Káňata kapitolu z knihy o závodu Terasy, další obálka – Kralupy. Tam na Hostibejku nalézají  Jeskyni obřích trilobitů z knihy a co dál? Přepravit  se do Neratovic k ohromnému nápisu z kamenů – slovo slouží jako klíč k šifře playfare. Odtud přes Prahu zpátky do Vraného.

Netopýři vyrazili na prodlouženou výpravu,  na rozdíl od ostatních družin zůstanou až do úterka, většina škol má totiž v pondělí  ředitelské volno a v úterý je svátek. Cíl – Jeseníky. Králík zařídil ubytování ve skautské klubovně v Jeseníku a  naplánoval na jednotlivé dny výšlapy do okolních nádherných hor – rozhledna Zlatý chlum, Rejvíz, Studniční vrch, Lázně Jeseník, Medvědí kámen, jeskyně Na pomezí, koupání v lázeňském bazénu.

Pavouci jedou do Meziříčí a program má na starost Šákul. Je to velká celodenní hra o indiánech a kovbojích s večerní cestou po svíčkách k indiánskému bojovníkovi Ondrovi. Je nádherné počasí, takže přišel vhod i potok.