541 Kolovka

Letos je kolovka trošku jiná. Jedeme totiž už v pátek večer a jedeme autobusem. Chceme se trošku odlepit od Prahy a podívat se někam, kde jsme ještě nebyli. Na pátečním srazu už je celkem dost tma, autobus chvíli manévruje, než se mu podaří zaparkovat tak, abychom mohli začít nakládat kola. I potmě jde nakládání rychle, za půl hodiny jsme připraveni k odjezdu směr  rekreační středisko u rybníka Pařez blízko Jičína. Před desátou večer jsme na místě. Pan řidič nám tu nechá vlek přes víkend, což je velká výhoda, nemusíme vykládat kola potmě. Navíc se rozpršelo, takže si možnosti vyložit až ráno náležitě vážíme. Jen pomáháme odpřáhnout  a můžeme zalézt do sucha.

Králík vede čtyřčlenný tým, který vyrazil po půl čtvrté z Prahy na kolech. Jsou v něm kromě Králíka Tintin, Tranďák a  Papája. Netrpělivě je očekáváme, je to nějakých 97 km. Fandíme jim a držíme palce. Dorazili kolem půl jedenácté a jdou si rádi lehnout, jeli průměrnou rychlostí 17 km za hodinu.

Ráno vstáváme do hustého deště. Nemá ale moc smysl otálet, pršet má totiž podle předpovědi stejně  celý den. Není tedy na co čekat. Po deváté vyrážíme. Je to tak na střídačku, chvíli déšť, chvíli jakž takž. Z Turnova, kde bydlí, dorazil na kole náš starý člen Hanuš a přidává se na sobotu k nám. Směřujeme návrat zhruba na čtvrtou, bude potřeba dojít na dřevo, zatopit  a pořádně se usušit. Je tu naštěstí velká jídelna, po stolech a židlích rozprostíráme vše, co je mokré, roztápíme velká kamna bullerjany, do nichž se dají přikládat celé menší kmeny.  Navečer pršet přestalo, takže večeři vaří družiny na ohništi venku. V celkem nepříznivém počasí najel A-tým 65 km, B-tým  44 km a vlčata 23 km, s vlčaty jsme obkroužili Trosky, B-tým navštívil Jičín, Áčko bylo všude možně. S vlčaty jsme dostali dvě velké pochvaly od protijedoucí řidičky a pak od jednoho staršího pána, že jsme stateční, když vyrážíme na kolo za každého počasí.   

Po večeři hrajeme Parlament, hru s přesedáváním a výměnou jmen. Je to hra náročná na paměť a strategické uvažování, v teple a suchu se dobře bavíme. Před spaním čteme Sedmičku od Miloše Zapletala, příběh nováčka ve skautském vodáckém oddíle. Budeme letos číst na pokračování na každé výpravě.

V neděli ráno je hezky, slunečno, babí léto. Před odjezdem nahrubo balíme a uklízíme jídelnu, kde už nebudeme. Králík startuje rychlostní závod, Tkanička  s Jéžou a Lachtanem stopují jízdu zručnosti. Pak vyrážejí jednotlivé týmy na trasy, A-tým na Trosky, B-tým na Hrubou Skálu, vlčata na Jinolické rybníky a Libuň. Vracíme se kolem půl druhé, dokončujeme úklid, už ve dvě je tu autobus. Pomáháme připřáhnout vlek a začínáme pomalu nakládat kola. B-tým doráží po půl třetí, ve tři jsme naložení a startujeme ku Praze.

.