0 Vánoční schůzka


Kolem půl šesté se klubovna postupně zaplňuje lidmi, dárky a cukrovím. Cukroví začínáme rovnou jíst, žádné šetření na později ? zase by zbylo! Zahajujeme nástupem a pokřiky. Honzina hraje na kytaru, prokládám to povídkami z Medvědovy knížky O volovi a funkci:

?Fredy, kterýmu tady u severního pólu nikdo neřek jinak než Tuleň, si natáh tulení čapku, tulení válenky, tulení slipy a kalhoty a vyrazil na lov. Na tuleně. Fredy byl totiž lstivej chlap. Možná nejlstivější?. Po pár hodinách plazení narazil konečně na stádečko tuleních kamarádů. Vypadal mezi nimi pěkně vypaseně. Hned si pod kožichem chystal kudlu a vyhlížel ten nejlepší kousek??

S mírným zpožděním přichází Rybka vlekoucí obrovskou krabici. Je to dárek pro Papouška. Co to asi bude? Že by autodráha v měřítku jedna ku jedné? Nebo plejstejšn včetně televize a náhradní televize? Nebo milion pokémonů? Nebo největší péespéčko na světě?

Hodnotím uplynulé období. Velmi mne potěšilo, že Jelen, Bambus, Bejk, Rony a Křeček –
– pět lidí z dvaceti členů družin, tedy jedna čtvrtina, má od září stoprocentní docházku na výpravy. Můžeme k nim připočítat ještě Ferdu, který má stoprocentní docházku na výpravy od svého vstupu do oddílu. Dvě období po sobě mají stoprocentní docházku na výpravy Bambus a Jelen, Bambus dokonce za celý loňský rok vynechal jen jednu výpravu! Stoprocentní docházku na nepovinné akce měli Rony a Jogurt.

Rozdávám Pamětní knihu tábora Vikingů. Díky Hřebíkům a Medvědovi! Čtu některé úryvky.
Následuje plán výprav, přihlášky na tábor, krhútské PF 2009 a PF Máčkovic rodiny. Jaký bude náš oddíl v novém roce? Bude tak dobrý jako dosud? Nebo snad ještě lepší? Je mi až trapně, že to pořád opakuju, ale bude takový, jací budeme my ? jeho členové. Jak jednoduché! Stačí říkat místo ?mělo by se zlepšit? ?já u sebe zlepším?, místo ?mělo by se udělat? ?já udělám? nebo místo ?měl by si někdo vzít na starost? ?já si vezmu na starost?. Inu, dvě a dvě jsou čtyři a jinak to holt nikdy nebude. Tak díky všem, kterým už došlo, že někdo znamená já.

A pro ty mladší, aby věděli, o co mají se mají snažit. Je to přímo od Jaroslava Foglara ? Jestřába, a ten vedl svůj oddíl Dvojku ? Hochy od Bobří řeky šedesát let, tak to musel mít zatraceně zmáknutý:

1. Nevynechávej schůzky a výpravy a dostavuj se na ně přesně.
2. O vše, co oddíl dělá, projevuj co největší zájem, nebuď rozmrzelý, když se ti některý bod programu nelíbí.
3. Nezačínej v oddíle spory, odpouštěj těm, kdo ti nějak ublíží.
4. Nevyhýbej se v oddíle jakékoliv práci a nevyčítej ostatním, že jsi udělal víc než oni.
5. Plň co nejpoctivěji všechna oddílová ustanovení, neobcházej je, nezapomínej na ně.
6. Mluv slušně a uhlazeně, nepoužívej obhroublých nebo dokonce sprostých výrazů. A uhlazené ať je i tvé jednání a vystupování.

Nakonec ? vždyť je to dobrej trénink do života. Kdo by měl v práci rád někoho, kdo je nespolehlivý, nepříjemný, hádá se kvůli blbostem a je to hulvát. A která holka by chtěla takovýho manžela?

Hrajeme tajného velitele a kdo zmizel pod stolem. Rozdáváme dárky. Papoušek rozbaluje svou bednu, pak je tu pohyblivé leporelo Kamenný kvítek, pak taky třeba pro oddíl pět tisíc od neznámého dárce. Fotíme. Balíme, uklízíme, zakončujeme nástupem a pokřiky.

A jak to vlastně dopadlo s tím Fredym? Inu, za krou se najednou vynořil medvěd a zaútočil na stádečko tuleňů. Byl by blbej, kdyby si nevybral toho nejvypasenějšího? ?Pitomí tuleni, musíte víc myslet, ale na člověka stejně nikdy nevyzrajete?,? smál se Eskymák Čuk, kterýmu tu nikdo neřek jinak než Medvěd, a cpal se nejtlustším tuleněm za polárním kruhem. Čuk byl prostě lstivej chlap. Možná nejlstivější?

Tak v novém roce pozor na medvědy. Aby vás nepřelstili! Jedenáctý skautský zákon přece říká: ?Junák není blbej.?

Napsat komentář