374 Jarní sněm


Ještě ve čtvrtek bylo jasné slunce a dvacet stupňů nad nulou, dnes v pátek samozřejmě prší. Ráno to ještě nevypadalo tak zle, ale odpoledne si už těžko můžeme dělat plané naděje. Nicméně ? aspoň neprší v jednom kuse a je poměrně teplo. V počtu osmnácti lidí nasedáme do prázdného rychlíku do Tábora. Rozlézáme se pohodlně do kupé, někdo kecá, někdo jí, někdo spí. Přestup v Táboře, Regionova a za pár minut vystupujeme v Meziříčí. Nástup, tma, nasadit pláštěnky, deštníky nebo stoický klid a kolem bejkárny směr Krhútské teritorium.

Dáváme všechny batohy do boudy a jdeme stavět stany. Teprve do postavených stanů přenášíme věci, aby nic zbytečně nemoklo. Papoušek s Červíkem spí tuto noc v boudě, zapomněli ke svému stanu kryt horní větračky. Zítra jim půjčím z boudy místo něj plachtu, ale při dnešním dešti se mi zdá tento experiment příliš riskantní. Všichni jsou v suchu, jdeme spát. Jen boty jsou trochu problém ? po cestě louže a na louce zase mokrá tráva, s tím se nic neudělá.

V sobotu vstáváme mezi osmou a devátou do mnohem příznivějšího počasí. Neprší, sem tam probleskuje modro a mraky se postupně zvedají. Přes den se počasí výrazně zlepšuje a v neděli už je zase dvacet. Začínáme jako vždy rozcvičkou v trenýrkách, po snídani přebírají velení Rybka, Rony a Jelen. Precizně připravená celodenní hra spočívá ve stavbě mrakodrapů. Za jednotlivé etapy hry získávají hráči patra ke svému mrakodrapu a také peníze, za něž si je možno patra dokupovat. Hraje se na jednotlivce, na některé etapy se spojují do týmů. Hra začíná během pro stavební povolení, následuje shánění stavebního materiálu (nošení dřeva, které se zároveň využije na užitkové ohniště a sněmovní oheň). Rybka a Rony řídí etapy ve stylových oblecích, Rybka má i firemní helmu.

Zajímavou etapou je hledání helmy, kterou schoval do lesa zlomyslný zedník Rony v modré vestě. Tříčlenné týmy vyberou dva němé, ti jdou helmu hledat. Když ji najdou, nakreslí plánek a beze slov ho předají třetímu členovi týmu. Ten má podle plánku helmu najít. Když někdo z němých promluví, platí pokutu v herních penězích. Do etapy je zakomponováno ještě stylové bučení, Rony a Jelen zároveň v herním prostoru hledače pronásledují.

Před obědem vkládáme mezi etapy velkou hru, které se zúčastňují úplně všichni. Hra ze slavné Encyklopedie her Miloše Zapletala se jmenuje Blokáda. Dvanáct hráčů utvořilo obchodní loďstvo, které převáží zboží mezi čtyřmi přístavy, pět roverů a starších členů představovalo pirátskou flotilu, která obchodní lodě na jejich plavbě okrádá. I když některé obchodní lodě nebyly příliš odvážné a i když se piráti dorozumívali oddílovými vysílačkami, které jsme testovali před jejich použitím na Stínu smrti, obchodní loďstvo zvítězilo. Zvítězilo, i když bylo vlastně oslabeno: před začátkem hry se Jelen pokoušel přenést přes potok po kládě helmu představující jeden z přístavů, ale helmu nepřenesl, protože během cesty vznikly technické problémy. Při poklidném obědě Jelen kompletně sušil, jinak se všichni věnovali opékáni buřtů. Užitkové ohniště museli Čert a Bejk znovu postavit, přes zimu v okolí hodně káceli a přes naše ohniště tahali klády.

Po obědě následuje Lachtanova etapa do celoroční hry Mafie. Je to pravá mafiánská etapa ? vysilující závod v běhu se složeným papírkem a na jeho konci ? každý otevře svůj papírek a zjistí, že číslo na něm napsané znamená jeho pořadí v této etapě. Bez ohledu na to, kolikátý doběhl. Papírek si na začátku vybral každý zcela náhodně, proto název etapy zní ? fair play.

Pokračujeme ve stavbě mrakodrapů ? bojem v kruhu a modrou nohou (potok tekoucí podél vašeho mrakodrapu je ohrožen?). U modré nohy (starší členové ? znáte ze zimních sněmů, jde o to vydržet co nejdéle v potoce) vzniká díky hecování Rybky a Ronyho velmi dravý souboj, téměř nikdo nemíní ani po několika kolech vzdát. Následuje zneškodňování bomby, která je v mrakodrapu nastražena.

Pomalu se blíží večer. Hrajeme fotbal, Bejk a Čert vyrábějí fakuli na zapálení sněmovního ohně a velmi je to baví. Po půl osmé zapalujeme sněmovní oheň. Vyhodnocujeme docházku, mezidružinové soutěže, čteme zápisy do kroniky. Představují se nováčci, kteří jsou poprvé na sněmu. Kapslík povídá o blížícím se třetím ročníku bitvy Stín smrti.

V neděli balíme, konají se poslední nákupy pater mrakodrapů, Rybka na ?staveništi? slavnostně předává všem diplomy s pořadím. Nejvyšší mrakodrap postavil Křeček. Ocenění Rybkovi, Ronymu a ostatním organizátorům za přípravu hry a dokonalé image.

Závěrečný dodatek: v sobotu večer po sněmu mi Radek říká, že se jdou s Lachtanem, Bejkem a Čertem trochu projít, abych je nehledal. Proč ne, staří jsou dost. V neděli na nádraží v Meziříčí se jich jen tak mimochodem ptám, kam došli a Radek mi jen tak mimochodem odpovídá, že do Tábora. Nejdřív byli v Dražicích, pak si Radek řekl, že by chtěl navštívit Radkov, pak to bylo do Tábora už jen čtyři kilometry, pak už jen pět kilometrů, a tak proč tam nedojít, když na letošním Pochodu drsných mužů jsme toho moc neušli. Tak tady ušli dvacet ? nebo víc? Vrátili se o půl třetí v noci.

Napsat komentář