413 Dvoudenní výprava se spaním v budově


Na výpravu vyrazil společně velký oddíl s vlčaty. Spíme po roční pauze opět v krásné a obrovské secesní sokolovně ve Mšenu. Velký oddíl hraje po celou výpravu hru Robinsonova námořnická akademie, vlčata mají svou verzi téže hry. Herní systém jsme letos zvolili tak, že každý hraje za sebe a sbírá body v etapách, každá etapa je postavena na jinak početné týmy. A tak máme jednou týmy pětičlenné, jednou osmičlenné, jindy se rozdělíme na poloviny. Před každou etapou vybíráme šéfy a ti si rozvolují týmy jen pro jednotlivou etapu. Podle zisku bodů dostávají na konci hry všichni tituly. Tři nejlepší jsou kapitány, následují lodivodi, pak kormidelníci, lanaři, tesaři, kuchaři a muži přes palubu čili potrava pro žraloky.

Hned po příjezdu, večeři a vybalení spacáků hrajeme v sokolovně první etapy. Souboj lodí je pro dva velké týmy. K boku vaší lodi přirazila loď pirátů, piráti se snaží dostat na vaši palubu a vy na jejich palubu. Čára na zemi, pět minut přetahování přes čáru, vítězí tým, který má více nepřetažených, hraje se pět kol. Vlčata hrají stejnou etapu na jiném zápasišti. Pak hrajeme na pět týmů a dva týmy vlčat skládání zprávy, z níž máme zjistit, kde se narodil Robinson. Za čárou jsou karty s písmeny, týmy skládají text, první přinese kartu s prvním písmenem, pak vybíhá druhý a tak dále. Nakonec velký oddíl zkouší ještě ve třech týmech obydlet miniostrov neboli nacpat se na plochu ohraničenou uzlovačkou.

Ráno po deváté vyrážíme ven. V údolí hned za Mšenem u miniaturní napodobeniny věže Kokořína se zastavujeme na první dvě etapy venku. Na dva velké týmy hrajeme Souboj s piráty. Vaše loď zakotvila u opuštěného ostrova. Přepadli vás piráti a vaši loď odvlekli, proto se smíte pohybovat jen ve vyznačeném území, představujícím pevnou zemi ostrova. Piráti vnikají na ostrov, protože jim došly zásoby jídla. Vy se snažíte získat od pirátů zprávu o tom, kde skryli vaši loď, piráti od vás zprávu, kde máte složeny zásoby potravin. Obránci nesmí opustit ostrov a jsou nesmrtelní. Na ostrově jsou však rozmístěny kartičky s textem, který musí obránci hájit před piráty. Piráti mají u sebe životy s částí zprávy o lodi, obránci ostrova je zastavují dotykem. Vlčata hrají totéž s kratšími texty na svém herním území. Zajímavá náhoda svědčící o tom, že hra byla dobře dimenzována: u velkého oddílu vyhráli piráti, u vlčat obránci ostrova.
Následuje Výměnný obchod s domorodci, tentokrát na tři týmy velkého oddílu, vlčata bojují jako nesmrtelní chytači. Tři týmy, tři druhy kartiček, každý druh má stejný počet. Balíčky se rozdělí na půlky. Tým dostane dvě půlky z kartiček zbývajících týmů a snaží se je s ostatními týmy vyměnit za svoje. Vlčata brání výměnám, jejich ziskem jsou ukořistěné kartičky.

Pokračujeme asi dva kilometry k Švédskému valu, po cestě se fotíme pod legendární muchomůrkou. Na Švédském valu opět fotografování, tentokrát v helmě Švéda, pak následuje etapa Ostrov plný pokladů, tentokrát na pět týmů velkého oddílu. Vlčata ji hrají zvlášť na dva týmy. Ostrov, u něhož jste právě přistáli, je plný pokladů. Nejste však sami, kdo je zde hledá. Neznáte navíc všechna naleziště. Cílem je vynosit co nejvíce kartiček představujících poklady, a to tak, že tým vynosí jednak svoje místa a jednak vypátrává místa ostatních týmů. Zároveň každý tým staví do hry jednoho chytače, který může obírat nosiče ostatních týmů.

Obědváme. Jdeme dál směrem na Pokličky. Po cestě jsme narazili na několik stromů jedlých kaštanů. Někteří kaštany horlivě sbírají, aby si je doma vyzkoušeli upražit.
Na potoce pod Pokličkami plavíme a lovíme zašifrovanou zprávu o trosečníkovi Robinsonovi v lahvi. Pak už je nejvyšší čas začít se vracet, od 17 hodin máme totiž objednanou umělou horolezeckou stěnu. Na stěně lezou asi dvě třetiny osazenstva, ostatní zatím hrají pod vedením Ondry zajímavou verzi ragby. Zároveň probíhá soutěž lodních deníků. Některé mají velmi slušnou úroveň.

Večer. Lezení je skončeno, všichni po večeři, rozbíháme další etapy. Chráníme před piráty (vlčaty) životy nejcennějších členů posádek (nafouknuté balónky přivázané na noze). Vlčata vydatně podporují Tkanička a Honza. Vážeme uzlařskou regatu na čas tak, že každý váže jeden uzel, čili vybíhá první, uváže, vrací se zpět, vybíhá druhý a tak to jede dál. Následuje vytahování džberu s vodou na loď, čili přenášení tenisáku na provázcích a gumičce, závod pěti týmů na čas. Vlčata zkouší zápasy na žíněnkách, pak hrají v kuchyňce mrkanou, koště a další hry.

Bludný Holanďan se ve své opuštěné lodi plaví křížem krážem po všech mořích. Nebojíte se setkání s ním? Vypátrejte ho. Honzina signalizuje z balkonu v sokolovně morseovkou zprávu o tom, kde Holanďana hledat. Je to v kontejneru na papír kousek za náměstím. Týmy postupně vybíhají, jakmile se jim podaří zprávu zachytit a vyluštit. Samozřejmě jde o čas. Honza v masce, obličej osvětlený červenou baterkou, některé týmy docela překvapil. Hlavně ten první, když na něj vyskočil kontejneru tak vehementně, že kontejner převrhl.

Scházíme se ještě na chvíli v kuchyňce. Sedíme u stolů, Tkanička popisuje všem změny, které jsme letos udělali v Nováčkovské zkoušce. Nováčci si ji pak nalepují do svých deníků, při tom hrajeme na kytaru a zpíváme. Jdeme spát, jen rádcovská akademie s Tkaničkou má ještě krátkou schůzku.

Ráno balíme, snídáme, hrajeme poslední etapy. Přechod přes bažinu čili známou člověkomíru a Sběr orchidejí, kdy polovina lidí vždy představuje sběrače a polovina nepřátelské domorodce. Uklízíme, dobalujeme, odcházíme na nádraží. Tam vyhlašuju výsledky a předávám všem jejich jmenovací dekrety. Nalepte si je do deníku, budete je potřebovat na začátku tábora.

.

Napsat komentář