560 Sraz oddílů

Uspořádání jubilejního desátého ročníku Srazu oddílů vyšlo letos na nás a tak se spřátelené oddíly sjely do Krhútského teritoria v Meziříčí. Je nás tu, jak někdo vypočítal, 187 skautek a skautů, mopíků, pionýrek a pionýrů. Zúčastněné oddíly: Krhúti plus Pavouci, Ginkgo, Pomněnky skautky i světlušky, Koníci, Poutníci, Tuláci, Mopíci, Sportíci, Stopa, UFO.

Tématem srazu je celodenní hra inspirovaná J.R.R.Tolkienem. Tři národy – elfové, trpaslíci, skřeti bojují mezi sebou papírovými míčky, do děje vstupují čarodějové a nazgúlové, cílem hry je objevit Prsten moci a vhodit ho do Hory osudu (o to usiluje Dobro) nebo s jeho pomocí ovládnout svět (o to usiluje Zlo). 

Byli jsme na louce připravovat hru už minulý víkend, i teď jel Králík s několika lidmi napřed, aby na louce koordinovali ubytovávání jednotlivých oddílů. Postavili také Tarpy pro vlčata. My jedeme vlakem do Tábora, odtud máme objednaný autobus do Meziříčí na náves, je nás přes padesát a  ostatní oddíly jedou většinou tímtéž vlakem, tušíme tedy, že kapacita z Tábora do Meziříčí bude využita nadoraz. Proto raději volíme autobus.

Ještě večer je porada vedoucích všech zúčastněných oddílů, řídí ji Tkanička s Králíkem. V sobotu ráno rozcvička v trenýrkách – udivujeme ostatní oddíly, ty tak drsné nejsou. V devět slavnostní nástup, rozdělení do národů, legenda a pravidla hry. Mírně prší, ale nezouváme, předpověď na den není katastrofální, déšť by měl brzy ustat.   

Pak už se rozbíhá vlastní hra, která trvá celý den. Skřeti, elfové a trpaslíci bojují o Prsten moci. Podaří se ho zničit nebo se ho zmocní Sauron?

Každý z národů má svůj hlavní stan v herním území, ziskem za úkoly, které členové jednotlivých herních národů plní během dne,  jsou díly mapy, která navede k místu, na němž je uschován Prsten. Polohu úkrytu zpřesňuje fotografie, jejíž ústřižky národy také během dne získají. Úkoly jsou různého druhu, někdy souboje papírovými míčky, jindy třeba hledání bílých kamínků v potoce.

Hra má svůj přesný itinerář,  zadávání jednotlivých úkolů mají na starost hlavně čarodějové, které hrají  Tranďák, Ananas a Karatista. Dopadlo to dobře. Prsten byl zničen a našemu světu tak vládne Dobro. Po pauze na večeři zapalujeme slavnostní oheň. Scénky jednotlivých oddílů jsou proloženy písničkami, Koníci hrají scénku ve španělštině, která vysvětluje tajemnou událost z Gandalfova příběhu, poslední scénku máme my. Poutníci o ní píší: „Šokující závěr slavnostního ohně přinesla scénka oddílu Krhúti na motivy tradiční tématiky „udělej kozu“ v prostředí Pána prstenů. Těm, kteří se nemohli zúčastnit Srazu oddílů, doporučujeme shlédnout celé video. Těm, kteří se účastnili, také, neboť se mohou těšit na  neuvěřitelný konec, který scénka přinesla.“ Co to bylo? Inu, měli jste tam být s námi. Po ukončení oficiální části slavnostního ohně gilwellským kruhem pokračuje neoficiální program s kytarami a povídáním.

Nedělní ráno pro Krhúty a Pavouky opět s rozcvičkou, v devět hodin je oficiální ukončení Srazu oddílů závěrečným nástupem. Uspořádání jedenáctého ročníku Srazu oddílů si bere na starost Ginkgo, takže Slavík od nás po sejmutí přebírá srazovou vlajku. Následují oblíbené masohry, balení a cesta domů.